Читалка >>

Телеманія

Телевізор – відносно молодий прилад. Спосіб «електричної передачі зображень» було винайдено 1907 року. І лише за століття телевізор став членом чи не кожної родини, а іще створив цілу телеіндустрію і підставив під удар своїх явних конкурентів у світі розваг – кіно, театр, книжки.

Перше чітке зображення голови людини на екрані шотландець Джон Лоджи Бейрд отримав 1925 року – фантастика! – за допомогою порожньої коробки, в’язальних спиць, жерстянки з-під кексу, велосипедного ліхтаря та картонного диска. Через три роки в Америці у прямому ефірі мешканці одного кварталу побачили людину, яка палить цигарку, а 3 липня цього ж року було продано перший механічний телевізор. Ще за два місяці в ефірі з’явилася постановка «Посланець королеви». А наприкінці 50-х років 9 американців з 10 дивилися телевізор вдома. Перші кольорові телевізори з’явилися в Америці в 1954 році, але вони були дуже дорогі. Лише через 12–15 років досягнення науково-технологічного прогресу дозволили зробити кольорове телебачення доступним.

Сьогодні відходять у минуле телевізори з кінескопами, на зміну їм прийшли телевізори з рідкокристалічними екранами (LCD), з екранами «плазма» та екранами на основі світлодіодних технологій (так звані LCD LED). Нові телевізори красивіші, компактніші, якісніше передають зображення, не мають шкідливого випромінювання, однак вони залишаються побутовими приладами, а тому споживають електроенергію.

Рівень енергоспоживання залежить від розмірів та моделі телевізора. Великий телевізор з пласким екраном споживає електроенергії більше, ніж можна собі уявити. Та й вибір каналів такий, що від телевізора можна цілий день не відлипати. Крім цього, з дня в день зростає кількість пов’язаних із телевізором розваг: відеоігри, цифрові відеопрогравачі…

Рівень споживання електроенергії телевізора визначається основними трьома параметрами: розміром екрану, типом технології (LCD, «плазма», LED, кінескоп) та яскравістю картинки, яка налаштовується в залежності від побажань глядача.

Телевізор з більшим екраном споживає більше електроенергії. Так, наприклад, 52-дюймовий LCD споживає вдвічі більше електроенергії, аніж 32-дюймовий.

Телевізори з плазмовим екраном споживають вдвічі-втричі більше електроенергії, ніж телевізори с LCD екраном. При цьому яскравість картинки однакова. Справа в тім, що в плазмовому екрані кожний піксель – це окремий ліхтарик, тому коли яскравість збільшується, то збільшується й споживання електроенергії.

Телевізори з LCD екранами мають заднє світло, яке LCD панель відбиває для створення картинки. Тут споживання електроенергії не залежить від яскравості картинки. Крім того, LCD-телевізори можуть економити електроенергію завдяки тому, що під час затемнених сцен/кадрів заднє освітлення вимикається (якщо ви – фан трилерів, то економія гарантована :))

Світлодіоди (LED) споживають енергії набагато менше, аніж інші прилади, тому й телевізор із світлодіодним екраном – найекономніший. Якщо світлодіодний телевізор споживає 0,096 Вт на квадратний дюйм, то телевізор з рідкокристалічним екраном того ж розміру споживає 0.139 Вт на квадратний дюйм.

Загалом сучасні моделі телевізорів споживають в середньому: з плазмовим екраном – 301 Вт, з рідкокристалічним екраном – 111 Вт, з рідкокристалічним екраном на світлодіодах – 101 Вт. Для порівняння, популярний в Совєтському Союзі чорно-білий телевізор КВН–49 споживав 200 Вт, при тому що його екран за розміром був вчетверо менше за середньостатистичний сучасний.

І, нарешті, яскравіші зображення потребують більше енергії. Однак, «яскравий» не означає якісний чи природний. Цю функцію легко відрегулювати самому, а зменшення яскравості інколи дозволяє майже вполовину скоротити енергоспоживання.

Мої поради телеманам

Візьміть за правило виключати телевізор, коли надовго виходите з кімнати.

Пам’ятайте, що навіть в режимі «stand by» телевізори споживають достатньо багато енергії, тому краще завжди вимикати телевізор повністю і не залишати надовго в режимі очікування.

Сучасні телевізори мають функцію автоматичного вимкнення через певний час, у залежності від налаштування, а деякі моделі навіть функцію вимкнення зображення, якщо глядач виходить з кімнати.

Багато моделей телевізорів мають функцію «вимкнути зображення», яка дозволяє програвати лише звук та суттєво зменшити споживання електроенергії. Це підійде людям, які хочуть більше слухати, аніж дивитися.

Пам’ятайте, що кількість електроенергії, спожитої телевізором, залежить від розміру його екрану. Якщо ви плануєте купити новий телевізор, ретельно подумайте про те, який розмір екрану вам насправді потрібен. Пам’ятайте, що телевізори в залежності від розміру екрану можуть споживати від 100 до 400 Вт/годину.

Переконайтеся в тому, що яскравість екрану підходить для вашої кімнати. Чим яскравіше налаштовано екран, тим більше енергії він споживає. Заводські налаштування зазвичай надто яскраві для дому.

Не забувайте, що є мільйон справ, цікавіших і енергоефективніших, ніж сидіння біля телевізора. Поки ви спостерігаєте за чужими життями на екрані, ваше власне завмерло в режимі «stand by» :(