Читалка >>

Енергоефективний будинок власноруч

Отож, у наших широтах найбільше енергії витрачається на обігрів помешкань в холодні пори року. Але кількість необхідної енергії може бути дуже різною, більше того, її можна скоротити самотужки.

Але для початку спробуйте з’ясувати, у якому будинку живете ви:

Старі будівлі (зазвичай це будинки, побудовані до 70-х років 20 сторіччя). Такі будинки обігріти найважче – через погано ізольовані стіни та вікна батареї, замість кімнат, підігрівають повітря надворі, чим поглиблюють кліматичні зміни. Для такого приміщення на рік необхідно витратити щонайменше 300 кіловат-годин на один квадратний метр. Тобто, якщо ви живете в старому будинку, а площа вашого помешкання складає, наприклад, 60 м2 , то на рік витрачається 18 тис. кВт *год. За нинішніми тарифами це коштує батькам близько 6,5 тис. грн. на рік, або 540 грн. на місяць (і це без електроприладів L).

Нові будівлі (будинки, побудовані в період з 1970 по 2000 роки) набагато економніші, але  все одно рівень енергоспоживання достатньо високий – до 150 кВт*год/м2*рік, або 3,2 тис. грн. на рік.

Далі ви легко порахуєте самі:

Будинок низького споживання енергії потребує 60 кВт*год/м2*рік.

А пасивний будинок споживає лише 15 кВт*год/м2*рік. До речі, в європейських країнах спорудження таких будинків дуже розповсюджене – збудувати його не дорожче за звичайний, а от економія ресурсів відчутна.

Будинок «нуль енергії» споживає лише ту енергію, яка була ним вироблена. Це можливо завдяки особливим архітектурним та інженерним рішенням.

Будинок «плюс енергії» – це будинок, який завдяки встановленому обладнанню виробляє таку кількість енергії, якої вистачає не лише на забезпечення власних потреб, але й на те, щоб поділитися з іншими.

Головна «хитрість» енергозберігаючих будинків полягає в хорошій теплоізоляції. Для цього зі спеціальних матеріалів створюється герметична «шкаралупа» помешкання, яка виключає утворення так званих містків тепла (витоків тепла з приміщення). Це дозволяє, по-перше, скоротити витрати на опалення в 2–3 рази. По-друге, уникнути підігрівання атмосферного повітря. По-третє, зекономити первинні природні ресурси. І нарешті, теплоізоляція сприяє утворенню комфортних мікрокліматичних умов в приміщеннях, а до того ж захищає від шуму та вібрацій.

Отож, план мінімум такий (без батьків не завжди обійдеться):

Якщо ви живете в багатоповерхівці, то переконайте батьків, сусідів і ЖЕК збудувати тамбур в під’їзді, відремонтувати двері та засклити вікна.

Заскліть та утепліть балкон чи лоджію та подумайте про додаткову ізоляцію стін – сучасні технології дозволяють це роботи і ззовні, і зсередини.

Якщо ви живете в приватному будинку, то обсадіть його живоплотом – це і від вітру захистить, і тепло допоможе зберегти, і тінь влітку створить.

Додатково ізолюйте вікна, а на ніч закривайте шторами (тільки не радіатори).

Якщо хочете провітрити приміщення, то краще на три хвилини відкрийте все навстіж, аніж залиште щілину на весь день. Для заміни повітря в кімнаті багато часу не потрібно.

Щоб радіатори «працювали» на вас ефективніше, помийте їх і пофарбуйте у якомога темніший колір (може вийти цікавий дизайнерський прийом). За ними закріпіть утеплювач із шаром фольги (можна навіть вивернену фольгою назовні упаковку тетрапак). Фольга буде, як дзеркало, відбивати тепло в приміщення. І не варто закривати батареї шторами, решітками чи меблями – це заважає циркуляції повітря.

Раз уже ми – покоління teenergy, то варто забути про радянську звичку цілий рік ходити по квартирі в трусах. У Італії, наприклад, заборонено взимку підвищувати температуру вдома вище 18 градусів, а в Британії існує два типи ковдр – зимова і літня. Тому вдягніться тепліше,а перед сном покладіть в ліжко водяну грілку.

Інші поради щодо того, як зігрітися екологічно, тут.