А де ж батареї?

А де ж батареї?

Почнемо з речей звичних для багатьох українців. У тебе в оселі є батареї, або, правильніше, радіатори? Тоді ось кілька порад для того, щоб менше мерзнути взимку. Спочатку варто помити радіатори і пофарбувати у якомога темніший колір (може вийти цікавий дизайнерський прийом) – тоді вони краще прийматимуть і віддаватимуть тепло. За ними закріпіть утеплювач із шаром фольги (можна навіть вивернену фольгою назовні упаковку тетрапак). Фольга буде, як дзеркало, відбивати тепло в приміщенні. І не варто закривати батареї шторами, решітками чи меблями – це заважає циркуляції повітря.

«Ну-у, це відомо», – скажеш ти. І будеш правий, якщо спитаєш, чи є нові розробки саме для опалення. Звичайно. Архітектори та дизайнери працюють над вдосконаленням так званого будинку «нуль енергії», який взагалі не потребує опалення. Він так грамотно спланований і побудований, що тепло, яке виділяють люди й прилади в ньому, цілком достатньо для комфортного самопочуття.

І, нарешті, моє улюблене рішення – тепловий насос. Це відверто нетрадиційна технологія, котра, однак, вже має чимало прихильників. Насос – це електричний пристрій, здатний забирати тепло з одного місця й переносити його в інше. Майже як холодильник, тільки навпаки. Особливість у тому, що насос «забирає» з землі низькотемпературне тепло, непридатне для прямого використання, і трансформує його в теплову енергію, здатну створити в приміщенні комфортний мікроклімат. А найдивовижніше те, що цей самий насос може працювати і на охолодження. Тільки уяви – взимку пічка, влітку – кондиціонер.

Саме такий насос обігріває Ті-Джи дім. Як бачиш, радіаторів ніде не видно, а все тому, що труби прокладені прямо в стінах. Вони не дуже гарячі, завдяки чому стіни «випромінюють» тепло, що прогріває повітря до комфортних 19–20 градусів. Мої гості завжди почуваються під травневим сонечком .

Але головна «хитрість» енергоефективних будинків полягає в хорошій теплоізоляції. Для цього зі спеціальних матеріалів створюється герметична «шкаралупа» помешкання, яка виключає утворення так званих містків тепла (витоків тепла з приміщення). Це дозволяє, по-перше, скоротити витрати на опалення в 2–3 рази. По-друге, уникнути підігрівання атмосферного повітря. По-третє, зекономити первинні природні ресурси. І нарешті, теплоізоляція сприяє утворенню комфортних мікрокліматичних умов в приміщеннях, а, до того ж, захищає від шуму та вібрацій. Пропоную тобі такий план-мінімум з утеплення оселі (що зробить її також енетргоефективнішою):

  • Якщо ти живеш у багатоповерхівці, то переконай батьків, сусідів і ЖЕК збудувати тамбур в під’їзді, відремонтувати двері та засклити вікна.
  • Заскліть та утепліть балкон чи лоджію і подумайте про додаткову ізоляцію стін – сучасні технології дозволяють це робити і ззовні, і зсередини.
  • Якщо ви живете в приватному будинку, то обсадіть його живоплотом – це і від вітру захистить, і тепло допоможе зберегти, і тінь влітку створить.
  • Додатково ізолюйте вікна, а на ніч закривайте шторами (тільки не радіатори).
  • Якщо хочете провітрити приміщення, то краще на три хвилини відкрийте все навстіж, аніж залиште щілину на весь день. Для заміни повітря в кімнаті багато часу не потрібно.
  • Варто забути про радянську звичку цілий рік ходити по квартирі в трусах. Наприклад, в Італії взимку заборонено прогрівати приміщення вище, ніж до +18 Сº. І це не лише економія. Для організму людини дуже шкідливі різкі перепади температури. Тому взимку краще менше нагріти приміщення, але вдягнути тепленькі шкарпетки. Голову – на холод, ноги – в тепло! І голова працюватиме краще, і здоровішими будемо, і енергію заощадимо :)

 

Більше порад

Почому вікна?

Почому вікна?

Вікна мають історію довжиною у понад 8 тисяч років. Починалося все зі звичайних дірок у стелі над вогнищем, потім з’явилися маленькі отвори у стінах, пізніше їх навчилися захищати риб’ячим чи воловим пузирем, слюдою, віконницями. Скло довго залишалося, по-перше, непрозорим, а по-друге, надзвичайно дорогим. Тому пейзажами за вікнами милуватися почали відносно нещодавно. Та й самі вікна досить довго залишалися певною ознакою добробуту – у містах стягувалося спеціальне мито і за розмір, і за кількість вікон.

Сьогодні, коли ми вже не платимо податку на вікна, вони продовжують виконувати важливу роль у створенні комфорту. Через них потрапляє денне світло, важливе для нормального самопочуття, вікна дозволяють природним шляхом провітрювати приміщення. Однак за умови неправильного облаштування, вікна можуть таки дорого коштувати. Адже через них втрачається значна частина тепла. Це обумовлено як фізичними властивостями скла та товщиною вікон, так і певними дефектами, наприклад, щілинами. Ці втрати неминучі, однак їхній обсяг може суттєво різнитися. Тільки уяви, що крізь традиційне для багатоповерхівок 70–80-х років ХХ ст. вікно (подвійне скло в дерев’яній роздільній рамі) за опалювальний сезон втрачається близько 400 кВт/годин енергії.

Щоб зменшити втрати тепла через вікна, потрібно зробити їх максимально герметичними. Сьогодні для цього найчастіше використовують герметичний дерев’яний або пластиковий профіль і склопакет із м’яким селективним покриттям (і-скло). При такій конструкції втрати тепла також є, але становлять лише 270 кВт/годин за весь опалювальний сезон.

З іншого боку, вікна можуть стати елементом системи пасивного опалення. Може, ти звертав увагу, наскільки простіше обігріти кімнату, що виходить на сонячну сторону? Справа в тому, що сонячна радіація, яка є короткохвильовим випромінюванням, легко проникає крізь звичайне скло (коефіцієнт проникнення складає 0,85–0,95) і нагріває конструкції та предмети усередині кімнати, перетворюючись в довгохвильове теплове випромінювання. А теплове випромінювання скло майже не пропускає (коефіцієнт пропускання складає 0,1–0,15) – сонячне тепло опиняється в «тепловій пастці». Таке пасивне сонячне опалення дозволяє значно зменшити витрати на теплозабезпечення, а в теплих країнах навіть повністю замінити звичайне опалення. У наших широтах таке опалення дозволяє забезпечити 10 – 25% від загальних потреб в опаленні протягом холодного сезону.

Отже, для додаткового обігріву великі вікна варто розміщувати з південного боку будинку: що більше вікно, то більше тепла потрапить у приміщення. Для цих вікон достатньо двокамерних склопакетів без селективного покриття – це сприятиме проникненню більшої кількості сонячного випромінювання в приміщення. Вікна, орієнтовані на захід, схід, та особливо на північ, мають бути з потрійним склопакетом. Однак не слід забувати і про те, що за спекотної погоди сонячну кімнату набагато важче охолодити. Тут варто згадати про жалюзі: щільно закриті в спеку, вони надійно захистять кімнату від нагрівання.

Розваги «нуль енергії»

Розваги «нуль енергії»

Як я вже казав шанувальникам телевізора, існує безліч розваг, які й енергію економлять, і друзів об’єднують. Візьміть хоча б футбол… Навіть кімнатний.

А якщо без енергії ніяк не обійтися, спитаєш Ти? І все одно, скажу я, навіть наймодніший відпочинок може бути екологічним. Наприклад, у 2008 році голландські підприємці представили нову розробку Sustainable Dance Floor – першу в світі підлогу, яка генерує енергію. Джерелом первинної енергії для Sustainable Dance Floor є люди, які рухаються під час танцю, або просто пересування. Енергія руху трансформується в електроенергію за допомогою спеціальних приладів, а потім використовується для підсвічення самої підлоги, а також танцювальної зали (залежно від потужності приладів). Ось тут можна подивися, як це працює.

Таким чином, завзяті відвідувачі нічних клубів завдяки своїй пристрасті до танцю роблять власний внесок в збереження енергії та зменшення викидів парникових газів.

Світить чи гріє?

Світить чи гріє?

Мабуть, треба чесно собі признатися: всі говорять про енергозберігаючі лампочки, але більшість з тих, що освітлюють оселі та інші будівлі, і досі є лампами розжарювання. Давай розберемося, що ж із ними «не так». По-перше, їхнім основним компонентом є вольфрамова нитка розжарювання. Майже вся енергія, що потрапляє в лампу, перетворюється на випромінювання. Однак лише маленька частина цього випромінювання знаходиться в зоні видимого світла, основна ж частина припадає на інфрачервоне випромінювання і сприймається нами у вигляді тепла. Тому, як не дивно це звучить, лампа розжарювання – це швидше опалювальний, а не освітлювальний пристрій. Тому і ККД у неї дуже низький – до 5%. А світло цієї лампи здається жовтуватим. Останнім часом у зв’язку із потребою скоротити викиди вуглецю в атмосферу, у багатьох країнах запроваджено чи планується запровадити заборону на виробництво, закупку та імпорт ламп розжарювання.

Що ж робити? В оселі середньої української родини 15% усієї електроенергії припадає на освітлення, 50% якого можна заощадити. Як?

По-перше, намагатися використовувати лампи майбутнього, про які я багато розповідаю в Читалці.

По-друге, відмовитися від центрального освітлення, як я. Ну який сенс від лампи, яка висить високо під стелею, ще й захована під тьмяним плафоном? Найбільш економним є принцип зонального освітлення. Для нього підходять лампи вдвічі меншої потужності, ніж для звичних підвісних світильників. Торшер біля дивану, бра на вході, лампа на письмовому столі – затишно і економно. Тільки ж не включай все одночасно!

  • Підбери відповідні лампи (КЛЛ чи світлодіодні) від провідних виробників. У результаті в кімнаті площею 10–20 м2 можна заощадити до 200 кВт/год. на рік.
  • Не забувайте вимикати світло за собою там, де воно не потрібне.
  • У деяких приміщеннях (загальні коридори, тамбури, комори) варто встановити світильники із датчиками руху – щойно ти вийдеш, світло погасне.
  • Для покращення природного освітлення в приміщенні оздоблення стін та стелі повинна бути в світлих тонах. Особливо важливо це в приміщеннях, куди потрапляє мало сонячного світла.
  • Підкажи батькам купувати люстри без плафонів та абажурів, які крадуть до 60% світла. Бо ж плафони якраз і вигадали, щоб пом’якшувати різке освітлення ламп розжарювання.
  • Якщо плафони вже висять , варто частіше їх мити. Бруд та пил, що накопичилися на них, можуть знизити ефективність освітлення на 10–30%. Особливо часто забруднюються плафони в кухнях із газовими плитами.
  • А ще «крадуть» природне освітлення брудні вікна, тож натомість серед білого дня доводиться включати штучне освітлення і витрачати електроенергію. Це може знижувати природне освітлення на 30%.

А ось тут іще трохи порад.

Тренажер чи динамомашина?

Тренажер чи динамомашина?

Сідаєш, крутиш педалі… І нікуди не їдеш, і енергія кудись дівається… А от і ні, якщо велотренажер використовує силу твоїх ніг для вироблення енергії, щоб, наприклад, телек дивитися. У Ті-Джи домі саме так: їдеш собі, ноги качаєш і телек дивишся. До речі, один розумний підприємець з США, Адам Босель, навіть свій тренажерний зал так «годує» – за допомогою енергійних спортсменів та не менш енергоносійних велотренажерів. А в Італії якось під Новий рік велотренажери навіть новорічні прикраси на ялинці вмикали.

Фотовиставка
Хто тут телеман?

Хто тут телеман?

Телевізор-телевізор… Там і шоу захоплюючі, і мульти з серіалами, від яких не відірватися… Але і в користуванні телеком є правила, яких варто дотримуватися, щоб заощаджувати гроші та електроенергію.

По-перше, варто взяти за правило вимикати телевізор, коли надовго виходиш з кімнати. Навіть у режимі «stand by» він споживає чимало енергії, тому краще завжди вимикати повністю і не залишати надовго в режимі очікування. Саме тому сучасні телевізори мають функцію автоматичного вимкнення через певний час залежно від налаштування, а деякі моделі навіть функцію вимкнення зображення, якщо глядач виходить з кімнати.Окрім цього, багато моделей мають функцію «вимкнути зображення», щоб програвати лише звук і суттєво зменшити споживання електроенергії. Ця суперфункція добре підійде всім, у кого є звичка слухати пісні на музичних каналах.

По-друге, кількість електроенергії, спожитої телевізором, залежить від розміру його екрану. Тож якщо твоя родина планує купити новий телевізор, порадь батькам ретельно подумати про те, який розмір екрану вам насправді потрібен. Адже телевізори залежно від розміру екрану можуть споживати від 100 до 400 Вт/год.

І, по-третє, вже коли телек стоїть у кімнаті, раджу переконатися в тому, що яскравість екрану підходить для цього приміщення. Що яскравіше налаштовано екран, то більше енергії він споживає. Заводські налаштування зазвичай надто яскраві для дому.

А ще хочу сказати (не сприймай, будь ласка, це за крехтіння дорослих), що у світі на тебе чекає мільйон справ, цікавіших і «енергоефективніших», ніж сидіння біля телевізора (наприклад, почитати про історію створення телевізора і скільки він енергії споживав раніше). Бо ж поки ти спостерігаєш за чужими життями на екрані, ваше власне перебуває в режимі «stand by».

Це що, килимок?

Це що, килимок?

А чому б і ні? Наші предки давно помітили, що коли завісити стіни шкірами, гобеленами, килимами, то в приміщенні стає значно тепліше. Навіщо відмовлятися від перевірених часом традицій, якщо зараз в моді етностиль? Якщо це – не для Тебе, обери інші способи збереження тепла.