А рушники найкраще сушить Сонце!

А рушники найкраще сушить Сонце!

Причому в моїй ванній кімнаті воно сушить їх навіть взимку і вночі. А все завдяки побутовому сонячному колектору, що розташований на моєму даху. Цей дивовижний пристрій можна зробити навіть власноруч – і гаряча вода для побутових потреб забезпечена.

Інший механізм, що дозволяє використати активну сонячну енергію – це сонячні панелі (ми звикли помилково називати їх батареями). Їхні фотоелементи трансформують сонячне тепло в електроенергію, яку можна використовувати для підігріву води і навіть опалення. До речі, багато курортів Середземномор’я саме таким чином забезпечують гарячою водою тисячі фешенебельних готелів.

Взагалі Сонце – джерело невичерпної енергії, аби ж тільки навчитися використовувати її на повну потужність.

Водяник у домі

Водяник у домі

Можливо, ти ніколи не замислювався, але унітаз – ще та водна ненажера. Саме тому інженери придумали унітаз з двома режимами зливу (повним та економічним), який допомагає зекономити близько 15 літрів води на добу для родини з трьох осіб. Якщо ж унітаз старої конструкції, то й тут є спосіб заощадити: у бачок можна покласти пляшку з водою або цеглину – що менше в нього поміщається води, то менше її буде використовуватися кожного разу при зливі.

А ще, уяви, бувають унітази, які для зливу не використовують жодної краплі води.

Це так звані сухі туалети, які полюбилися власникам приватних будинків у скандинавських країнах. Бо ж у звичайних унітазах вода потрібна лише для змивання, а очистити її потім ой як складно! Найбільш поширені моделі сухих туалетів: туалет з компостуванням, сухий туалет з роздільним збором та сухий хімічний туалет. У туалетах з компостуванням фекалії повністю перетворюються на компост, який можна використовувати на присадибній ділянці. Сеча в такому туалеті збирається в окремий контейнер. У сухих туалетах з роздільним збором сеча відокремлюється від фекалій вже в унітазі. Такий туалет може замінити звичайний туалет зі зливом і знаходитися у самому помешканні. У хімічних туалетах для розчинення паперу та екскрементів використовуються спеціальні хімічні реагенти, які запобігають появі запаху та сприяють посиленню бактеріальної активності, тому ці відходи можна компостувати, а догляд за туалетом
полегшується.

І навіть не згадуй про жахливі вуличні біотуалети – майже нічого спільного. Сучасні сухі туалети мають гарну вентиляцію, а на вигляд не відрізняються від звичайного санвузла. При цьому можна отримати ряд додаткових переваг, наприклад, чисте органічне добриво – компост, а також суттєво зекономити на послугах асенізаторів.

Душ краще, ніж ванна. І швидше

Душ краще, ніж ванна. І швидше

У наш швидкий час душ не лише економить воду, а й твій час – згоден? Увімкнув і миєшся. А не почекав, поки набереться ванна, потім, поки виллється… Відомо, що загальна кількість води в природі майже не змінюється. При цьому кожного
року її споживається все більше й більше, не лише на побутові потреби, а й на виробничі та
сільськогосподарські.

Що ж робити, – спитаєш ти? Починати економити воду. Серйозно. Адже підраховано, що третина води в побуті витрачається марно. Щоб запобігти втратам, порадь батькам перевірити та відремонтувати труби та сантехніку. Тільки уяви, кран, з якого крапає, «спускає в трубу» 60 літрів води на добу або близько 1800 літрів на місяць (або 1,8 м3). Помножте на вартість одного кубометра води – вийде щонайменше 30 грн. І це тільки за місяць! Саме тому щодня варто приймати саме душ. Так лише за тиждень ви зекономите 1400 л води – підрахуйте самі, скільки це коштує. Та й психологи радять митися під проточною водою

Ванна? Тільки якщо не часто Часом хочеться повалятися в ванні. Що ж, якщо це справді часом – то чому б ні? Мета Ті-Джи спільноти – скоротити бездумне і непотрібне споживання води. Цим ми, по-перше, скоротимо її забруднення, а по-друге, зекономимо енергію, яка витрачається на підготовку, транспортування і очищення води після її використання.

Креми, які не вирішують проблем

Креми, які не вирішують проблем

Людству відомо понад 10 мільйонів різноманітних хімічних з’єднань, близько 100 тис. з яких зареєстровані як торгові марки. Список цей щорічно поповнюється. Ти здивуєшся: а до чого тут наш екобудинок? Але разом із цим списком зростає кількість баночок, скляночок, аерозолів і пластикових пляшечок із побутовою хімією та косметикою у наших оселях.

Досить часто у перегонах за засобом-який-відмиє-усе чи кремом-який-вирішить-усі-проблеми виробники використовують хімічні з’єднання, небезпечні як для людей, так і для довкілля. Все ускладнюється тим, що наука не стоїть на місці. І новинки, які іще вчора вважалися безпечними, сьогодні заборонені. Так трапилося, наприклад, із фреонами, дустом, парабенами.

Одне слово, що більше «хімії» ми використовуємо щодня, то більше потенційно небезпечних речовин зберігаємо вдома і накопичуємо в організмах. Це стосується і косметики та засобів догляду. Птрібно цікавитися змістом етикеток і не вживати нічого зайвого!

Порошок кам’яної доби

Порошок кам’яної доби

Мабуть, ти й не знаєш, як прали раніше, правда? Виходили до річки, терли об каміння, потім полоскали… «Кам’яна доба, дикість!» – скажеш ти. Можливо, ти в чомусь правий, але й тому річки були такими, в яких купатися було не страшно.

А все тому, що пральні порошки чи гелі для прання найчастіше містять фосфати та ензими. Ці активні речовини можуть викликати подразнення шкіри та стати причиною виникнення алергії. А потряпляючи у відкриті водойми, фосфати працюють як добрива. Однак, тут не чекай від них добра. Вони стимулюють ріст синьо-зелених водоростей, що супроводжується різким зниженням рівня кисню у воді й може викликати мор риби. Усі це бачили: ми звикли казати «вода цвіте». Для людини синьо-зелені водорості також отруйні. Тільки уяви собі масштаби цієї катастрофи: 1 г фосфатів сприяє зростанню 15–20 кг синьо-зелених водоростей, а очисні споруди з ними впоратися не в змозі.

А що ж робити? – спитаєш ти. Виходити до річки? Викинути всі порошки і пральну машину теж? Ну, звичайно ж ні! Головне – максимально скоротити використання «домашньої хімії» та використовувати екологічно безпечні альтернативи. Для початку спробуйте скоротити кількість усіх засобів для чищення і порошків. Зазвичай для якісного прання достатньо половини від дози, вказаної виробником. А ще порадь батькам купувати безфосфатні порошки – в Україні це нелегко, однак можливо.

Раковина з правилами

Раковина з правилами

Мої прості правила економії води швидко можуть стати корисною звичкою:

  • Вимикай воду, поки чистиш зуби, голишся або вмиваєшся, так можна зекономити до 9 літрів води на день.
  • Користуйся холодною водою, коли не потрібна гаряча.
  • Не мий посуд під проточною водою, а натомість набирай її у раковину.
  • Для миття овочів та фруктів також набери воду в раковину або велику миску. Щоб наповнити раковину чи миску, достатньо трьох літрів води, а під час миття під проточною водою витрачається близько 15 літрів щохвилини.

А якщо згадати, що платимо ми не лише за ту воду, що витекла з крана, але й за ту, що потрапляє у
злив, то додам ще таке:

  • Спробуй зужити воду, яка не була використана у первісних цілях. Наприклад, полий домашні рослини водою, що залишилася у склянках або в мисці вашого домашнього улюбленця.
  • Вода після миття овочів чи фруктів цілком підійде для поливання квітів.
  • Сьогодні серед власників приватних будинків досить популярними стають локальні очисні споруди, що приходять на зміну досить неестетичним і небезпечним вигрібним ямам. Ці пристосування дозволяють очищувати стічну воду та відводити її вже очищеною в ґрунт прямо на власній ділянці. Для очищення використовуються переважно механічні та біологічні способи. Важливо, щоб такі очисні споруди були розташовані на безпечній (мінімум 20 метрів) відстані від водозабору – місця, де береться вода для водопостачання.

Більше про воду та її економію

Третє місце за електроапетит!

Третє місце за електроапетит!

Пралка має досить таки нескромні електроапетити, і в родині за енергоспоживанням займає почесне третє місце відразу після електричної кухонної плити та холодильника.

Від чого ж залежить споживання електроенергії пральною машиною?

По-перше, від енергетичних показників самої машинки. По-друге від температури прання. По-третє, від того, чи використовується режим неповного завантаження, коли це доцільно.

Ти можеш вирішити, що врятує тільки купівля нової машинки… Але насправді змінити температуру прання вже зараз цілком у наших силах. Адже навіть якщо ми ввімкнемо машинку на 60°С, ми економимо близько 22% електроенергії, а на 40°С – 54%!

За якої ж температури прати, щоб білизна була чистою?

Отже, 30°C – це на сьогодні найнижча температура, за якої пральні порошки з ензимами ефективно відпирають білизну (якщо, звичайно, це не пральний порошок для прання в холодній воді).

40°C – більшість людей перуть саме на 40 градусах. Це підходить для одягу з бавовни, льону, віскози, акрилу, вовняних виробів – одне слово, більшості щоденного одягу.

50°C – за цієї температури перуть комбіновані тканини поліестер, нейлон, бавовну, віскозу. Хоча для цих тканин прання на 40°C дасть такі ж самі хороші результати.

60°C – вдала температура для прання постільної білизни, рушників і дуже брудних речей (наприклад, дитячого одягу). Тож таке не надто економне прання варто планувати раз на тиждень.

90°C – найвища температура більшості пральних машин. Вона призначена для білої бавовни та льону з явними слідами забруднення. Хоча з появою нових порошків все менше людей користуються цією температурою.

Тож, як «посадити на дієту» твою пральну машинку?

  • Правильно вибирай режим прання: пери за мінімально можливої температури.
  • Для не надто брудної білизни прання на 30 градусах буде так само ефективним, як і при вищій температурі.
  • Заздалегідь плануй прання у гарячій воді – приблизно раз на тиждень.
  • Намагайся повністю завантажувати машинку, а якщо назбиралося «на половину» – став відповідну програму.
  • Не суши білизну в автоматичній сушарці, а краще розвішуй її на балконі або на вулиці. Так ти збережеш і гроші, і енергію.