Читалка >>

Енергія. Що це таке.

ЕНЕРГІЯ. ЩО ВОНО ТАКЕ?

Почнімо з того, що слово «енергія» люди вживали вже у часи Аристотеля. Нашим сучасникам, на відміну від давніх греків, добре відомо, що літаки літають, автомобілі їздять, заводи працюють завдяки енергії. Енергія нам необхідна для того, щоб увімкнути світло, комп’ютер, телек. Про активну людину ми звикли говорити «енергійна». Влітку нас підсмажує на пляжах енергія Сонця, а на дискотеках ми заряджаємося енергетичними напоями. Отож, висновок один – без енергії ніяк.

І НАВІЩО ТА ЕНЕРГІЯ?

Упродовж існування людства ми крок за кроком вчилися «підкорювати» енергію. Це дозволило нам жити щодалі в більш комфортних умовах. Спочатку ми видобули вогонь… Сьогодні енергія для нас – це можливість швидко приготувати чи розігріти їжу, помити посуд в гарячій воді, що біжить з крану, прибрати пилососом, а потім витратити більше часу на дозвілля і подивитися улюблену телепередачу, полазити в Інтернеті чи поставити новий рекорд у комп’ютерній грі. І це тому, що вдома ми маємо безпосередній доступ до електричної (комп’ютер, холодильник, пилосос, світло), теплової (батареї), хімічної (газова плита, батарейки, миючі засоби) та інших енергій.

Але не забуваймо і про те, що за зручності треба платити. І мова не лише про рахунки за комунальні послуги або чеки з магазинів, які щоразу доводять до шаленства батьків. Питання стоїть набагато серйозніше – чи зможемо ми самі й наші діти зручно жити в майбутньому?

Давайте розберемося, чому. Для початку додайте до енергії, яку споживаєте вдома, енергію, яка необхідна для виробництва, продажу, транспортування продуктів, плит, кранів, пилососів, миючих засобів, комп’ютерів, батарейок й усього-усього-усього іншого. Тільки електроенергії людство споживає приблизно 16758830000000 кіловат на годину. Це якби сучасний телевізор (0,135 кВт/год) працював без перерви 14 млрд. років!

ДЕ МИ БЕРЕМО СТІЛЬКИ ЕНЕРГІЇ?

Правильно, виробляємо з природних ресурсів, або, мовою науки, з природних джерел енергії. Джерела енергії бувають вичерпні й відновлювані (іще їх називають традиційними та альтернативними). На жаль, сьогодні людство використовує переважно традиційні джерела енергії, а вони, по-перше, вичерпні, а по-друге, їх видобуток і використання шкодить довкіллю, зокрема є однією з головних причин глобальної зміни клімату.

ДЕ КРАЩЕ БРАТИ ЕНЕРГІЮ?

Науковці, віддані концепції стійкого розвитку, переконують, що майбутнє енергетики – за альтернативними джерелами. Вони і невичерпні, і довкіллю шкодять менше. Це правда. Однак, є одна проблема – не може світова економіка враз перебудуватися і перейти на сонячні батареї чи енергію припливів. Свідомі країни поступово відмовляються від традиційних джерел, замінюючи їх альтернативними (наприклад, Німеччина іще 2008 року 18% своїх потреб у енергії забезпечувала завдяки альтернативним джерелам, а в Швеції того самого 2008 року 44,4% енергії в загальному балансі виробництва забезпечували альтернативні джерела ). Але на це потрібні роки. А тим часом…

ЕНЕРГІЮ МОЖЕ ЗБЕРІГАТИ КОЖЕН!

Спитаєте, як? Є два шляхи. Перший – попросити у батьків в подарунок на День народження хоча б маленький вітрогенератор Жарти жартами, але такий вітрячок може забезпечити оселю майже безкоштовною електроенергією.

Другий шлях видається набагато дешевшим – просто потрібно економити. Поки вчені ламають голову над вічним джерелом енергії, кожен з нас може вимикати зайве світло чи електроприлади, утеплити вікна, встановити економну насадку на душ і ще багато чого іншого.

Коротше кажучи, економія щодня допоможе зекономити кошти (батьки подобрішають ), заощадити природні ресурси (тоді їх на довше вистачить), зберегти довкілля (врятувати пару пінгвінів) і стати бажаним гостем Ті-Джи Дому.