Екологічний будинок, або екобудинок – це не просто помешкання, а ціла філософія. При чому її прибічниками повинні бути не лише архітектори, конструктори і будівельники, але й самі мешкан.
Споруджений з дбайливо дібраних будівельних та оздоблювальних матеріалів, екобудинок нагадує курорт. Тут панує сприятливий для людини мікроклімат – температура повітря 22-23 С, відносна вологість повітря 30-60 %, в складі повітря відсутні шкідливі домішки тощо. Останнім часом набувають популярності будинки, створені повністю з природної сировини за стародавніми вдосконаленими технологіями. Глина, деревина, саман, солома і соломіт, комиш і комишит, ракушняк не містять шкідливих речовин і мають властивість поглинати зайву вологу з повітря у приміщенні та віддавати її, коли необхідно. Таким чином стіни «дихають».
Загалом, екобудинок може бути створений як з природних, так і з штучних будівельних матеріалів, головне, щоб вони не були джерелом шкідливих для людини та довкілля речовин. При цьому завдяки особливим технологіям будівництва і планування, а також дбайливому ставленню мешканців, екобудинок споживає мінімальну кількість енергії, яка виробляється завдяки використанню місцевих відновлюваних джерел енергії (енергія вітру, сонця, тепла Землі тощо).
Крім безпечних матеріалів та економного енергоспоживання, екологічний будинок відрізняється раціональним використанням усіх інших природних ресурсів. Водопостачання здійснюється з місцевих поверхневих або підземних вод. Ретельно очищена питна вода використовується тільки за призначенням, а от для прибирання, прання та інших господарських потреб цілком достатньо технічної води (це може бути неочищена природна вода, або вже використана у побуті вода після очищення на локальних очисних спорудах).
Відходи, які утворюються під час господарювання, сортуються та переробляються, за можливості, на місці (наприклад, органічні відходи переробляються на компост, який використовується в якості добрива).
Отож, жодних шкідливих матеріалів, споживання енергії та інших ресурсів скорочене до мінімуму, а звичний для сучасної людини комфорт досягається завдяки особливим «фішкам»!
А чи відомо вам, що те, скільки енергії буде споживати будинок на обігрів чи охолодження, визначається іще на етапі планування? І мова не лише про спеціальне досить вартісне обладнання (теплові насоси, сонячні батареї, рекуператори, системи «розумного» будинку). Ми говоримо про методи, які використовували наші далекі предки, однак останнім часом про них підзабули.
Наприклад, скоротити теплоспоживання та тепловтрати можна завдяки правильній орієнтації будинку на сторони світу. Якщо більшу частину вікон розмістити на східній та південній сторонах, це дозволить використовувати сонячне випромінювання для обігріву приміщень. А глухі стіни з півночі та заходу захистять від зайвих втрат тепла.
Зверніть увагу – літнє сонце високе і пекуче, а от зимове – низьке і бажане. Саме тому віддавна з південного боку будують тераси з навісами – вони захищають вікна від проміння літнього сонця, а от зимове впускають без перешкод.
Важливу роль відіграє форма будинку. Ідеальною з точки зору енергоспоживання формою є сфера. Однак, ні будувати, ні жити в таких будинках може бути незручно, тому краще будувати будинок у форму кубу (з квадратним периметром). Правило одне – чим більш складна форма будинку, тим складніше організувати економний обігрів всіх приміщень.
Втрати на опалювання можна скоротити завдяки плануванню внутрішніх приміщень. Житлові кімнати краще розташовувати ближче до південної сторони. Якщо біля північної стіни розташувати гараж чи іншу технічну споруду, то він захищатиме від тепловтрат. А от кухня, розміщена з північного боку, взимку додатково зігріє, а влітку навпаки не буде перегріватися сама.
Плануючи екобудинок, варто пам’ятати і про розу вітрів, адже чим швидші вітри, тим швидше будинок охолоджується. Однак красивим і приємним методом захисту від них є рослинні огорожі. До речі, у спеку огорожі, особливо рослинні, сприяють природному охолодженню приміщень, створюючи тінь.