Важко повірити, але 15 років тому мобільні телефони були розкішшю. Про зустрічі домовлялися заздалегідь, а додому намагалися приходити вчасно – бо ж передзвонити і попередити про запізнення нізвідки. Сьогодні ж мобіли є навіть у першокласників. Мобільний телефон дозволяє бути завжди на зв’язку, в будь-який момент зв’язатися зі своїми друзями або рідними. Навіть більше, нові моделі – це справжня знахідка: вони і комп’ютер, і книжка, і органайзер, і плей-стейшн! Цей маленький легкий пристрій завжди допоможе. Однак, чи відомо тобі, що цей пристрій може бути і шкідливим, і ненажерливим?
Спочатку про шкоду: Всесвітня організація охорони здоров’я не радить взагалі користуватися мобільними телефонами вагітним та дітям до 16 років, а усіх інших попереджає про можливу шкоду для здоров’я. Це пов’язано із електромагнітним випромінюванням, завдяки якому зв’язок можливий.
Але не тільки цим може зашкодити мобілка. Чи відомо тобі, що розмови по мобільному за кермом – одна з найпоширеніших причин аварій? А ще мобільні телефони можуть впливати на роботу кардіостимуляторів та іншого медичного обладнання. І, нарешті, акумулятори мобільних телефонів містять шкідливі речовини, тому їх в жодному разі не можна викидати на звичайний смітник – тільки у призначені для небезпечних відходів контейнери, разом із батарейками.
А тепер про ненажерливість. Скільки часу необхідно для того, щоб акумулятор зарядився? Година-дві. А коли ми зазвичай заряджаємо мобільні? Правильно! Вночі. Тобто, за кілька годин телефон зарядився і залишається ввімкненим у розетку зайвих годин п’ять (а то й десять – хто скільки спить :)).
От і порахуй: у стані такого «очікування», або «нульового навантаження», споживається електроенергії від 0,03 – 1,5 Вт на годину (для нових моделей) до 7 Вт на годину (для старих моделей); на місяць може вийти від 0,3 до 3,6 кВт відповідно. А на рік? А помнож на кількість телефонів у твоїй родині? А тепер на кількість родин твоїх друзів і знайомих?
Навіть якщо пристрій для підзарядки залишається увімкненим у розетку без телефону, він продовжує споживати певну кількість електроенергії. Тому в Ті-Джи Домі не лінуються вимикати пристрої для підзарядки одразу після того, як акумулятор заряджений.
Крім того, варто самостійно збільшити термін користування телефоном до наступної підзарядки:
- налаштуй яскравість підсвічування екрану;
- вимикай функції WLAN та Bluetooth, коли їх не використовуєш;
- використовуй режим 2G, коли немає потреби передавати великі об’єми даних;
- зміни інтервал оновлення електронних повідомлень та інших веб-додатків;
- завжди слідкуй за тим, щоб на телефоні були встановленні останні оновлення;
- при виборі та покупці нового зарядного пристрою або телефону звертай увагу на клас його енергоефективності: п’ять зірок означає, що такий пристрій споживає не більше 0,03 Вт на годину в режимі «нульового навантаження». Якщо пристрій не має рейтингу, то цей показник для нього становить більше 0,5 Вт на годину. Розумники підрахували, що якби всі користувачі мобільних телефонів у світі використовували чотири- або п’ятизіркові зарядні пристрої, це дозволило б зекономити енергію, яка виробляється двома електростанціями середньої потужності;
- придбай зарядний пристрій на сонячних батареях. У такому випадку взагалі не доведеться ні витрачати електроенергію, отриману з традиційних джерел, ані платити за неї. А в поході чи на пікніку яка незамінна річ! За сонячної погоди час зарядки повністю розрядженого телефону становитиме 1,5 години, а в похмуру погоду – близько 5 годин.