Читалка >>

Освітлення

Усю історію освітлення житлових приміщень можна розділити на дві частини: до і після появи електрики. Першим джерелом світла було, звичайно ж, вогнище, котре наші далекі пращури розводили в печерах. Однак досить скоро люди навчилися робити перші «освітлювальні пристосування». Історики стверджують, що вже у кам’яну добу для цього використовувалися мушлі і навіть черепи, котрі наповнювали тваринним жиром із гнітами з деревних волокон.

Перші «справжні» свічки були восковими. Вони з’явилися у Давньому Римі близько 2 тис. років тому і коштували дуже дорого. Виробництво свічок стало дешевим тільки в середині 19 ст., коли хіміки навчилися виробляти стеарин і парафін. Наприкінці 19 століття з’явилася гасова лампа, що стало заслугою також хіміків, а що особливо приємно – наших земляків зі Львова.

Що ж стосується винаходу і запровадження електричних ламп, то минуло майже сто років, поки перша лампочка 1809 року привела до масового промислового випуску. І була це, звичайно ж, лампа розжарювання, яку ми сьогодні сваримо і за ненажерливість, і за тьмяне світло. Ну, що ж, давайте розберемося.

Почнімо із найстарших і найбільш розповсюджених – ламп розжарювання. Їхнім основним компонентом є вольфрамова нитка розжарювання. Майже вся енергія, що потрапляє в лампу, перетворюється на випромінювання. Однак лише маленька частина цього випромінювання знаходиться в зоні видимого світла, основна ж частина припадає на інфрачервоне випромінювання і сприймається нами у вигляді тепла. Тому, як не дивно це звучить, лампа розжарювання – це швидше опалювальний, а не освітлювальний пристрій. Тому і ККД у неї дуже низький – до 5 %. А світло цієї лампи здається жовтуватим, бо не перевищує 2800° К.

Останнім часом у зв’язку із необхідністю скоротити викиди вуглецю в атмосферу, у багатьох країнах запроваджено чи планується запровадити заборону на виробництво, закупку та імпорт ненажерливих ламп розжарювання.

Отож, мінусами ламп розжарювання є:

  • Низька світловіддача.
  • Короткий строк служби(1000 – 1500 годин).
  • Низький КПД.
  • Однак, залишаються і плюси:
  • Низька вартість.
  • Більшість світильників у квартирах розраховані на лампи розжарювання, це стосується і діммерів.
  • При включенні загорається миттєво.
  • Часті вмикання/вимикання не впливають на термін дії.

Галогенові лампи розжарювання від своїх родичок відрізняються тим, що в газ, яким заповнюється колба лампи, додають галоген. Це дозволяє збільшити термін експлуатації, при чому спіраль може розжарюватися до вищих температур, а це дає біліше світло.

Таким чином, галогенові лампи розжарювання більш енергоефективні, світловіддача вища на 15–25%, служать довше, дають «біле» світло, більш компактні за звичайні лампи розжарювання і також сумісні з усіма типами традиційних освітлювальних приладів.

Наступні у нашому списку – люмінесцентні лампи. Це прямі нащадки електричної дуги, тільки розряд в них відбувається не на відкритому повітрі, а в ємності, заповненій різними газами, під низьким тиском.
На виробництвах, в офісах та установах, магазинах часто можна побачити лінійні люмінесцентні лампи (скляні трубки прямої, кільцевої чи підковоподібної форми). Всередині вони заповнені парами ртуті, при проходженні через які електричний струм дає дуговий розряд та випромінювання в ультрафіолетовому діапазоні. Люмінофор, що нанесений на внутрішню поверхню скляної трубки, під дією ультрафіолету випромінює видиме світло. В залежності від типу люмінофору світло може бути чисто білим, «холодним» (голубуватим) чи «теплим» (жовтуватим). ККД таких ламп сягає десятків відсотків.

Ці лампи є економічними, однак для них необхідні спеціальні світильники і вони містять надзвичайно токсичну ртуть, а тому потребують спеціальної утилізації.

А от лампи, які прийнято називати енергозберігаючими, є нічим іншим як компактними люмінесцентними лампами (КЛЛ). Головна їхня перевага – світловіддача з одиниці потужності, що складає 50–80 Лм/Вт (для ламп розжарювання ця величина складає 10–15 Лм/Вт). Тому затрати електроенергії на освітлення КЛЛ складають 1/5 від затрат для ламп розжарювання. Вважається, що 100-ваттну лампу розжарювання можна замінити на КЛЛ потужністю 20 Вт і тим самим зекономити 80% електроенергії. При цьому лампи не нагріваються в процесі роботи.

Обираючи енергозберігаючу лампочку, потрібно уважно вивчити маркування на упаковці. В залежності від призначення лампи, люмінофор, яким покривають її внутрішню поверхню, буває різної якості. Наприклад, лампи для житлових приміщень та офісів позначаються цифрою 8, лампи з покращеною кольоропередачею для друкарень та галерей – цифрою 9. Так само цифрами позначений відтінок світла – денне, холодне чи жовтувате світло тощо.

Табличка нижче допоможе не заплутатися в міжнародному маркуванні і обрати необхідну лампу для кожного куточка помешкання.
Код                         Особливості                                                                                                                                                                 Застосування
827   Схоже на світло лампи розжарювання з хорошою кольоропередачею та світловіддачею      Хол, спальня
830   Схоже на світло галогенової лампи з хорошою кольоропередачею та світловіддачею            Хол, спальня, робоча зона
840   Біле світло для робочих зон з дуже хорошою кольоропередачею та світловіддачею         Ванні, кухні, робоча зона                  930  «Тепле» світло з відмінною кольоропередачею і поганою світловіддачею                                        Помешкання

Виробники стверджують, що КЛЛ працюватиме від 8000 до 10000 годин. Однак такий тривалий термін служби гарантується лише при «стандартному режимі горіння» (3 години).

Є також цілий ряд інших обмежень, що впливають на термін і зручність застосування КЛЛ.

  • Лампи не розраховані на часті ввімкнення/вимкнення, порушення цього режиму істотно впливає на термін служби. Щоб уникнути цієї проблеми, виробники обладнали люмінесцентні лампи системою плавного запуску – для переходу в режим повної потужності потрібно 1-2 хвилини.
  • Істотним недоліком КЛЛ є несумісність з системами світлоконтролю (діммерами). Виробник шукають вихід.
  • Люмінесцентні лампи не рекомендується використовувати у приміщеннях іх підвищеною вологою (ванні кімнати, сауни). Волога здатна пошкодити електронні компоненти.
  • Також не рекомендується використовувати такі лампи за високої температури і при малій вентиляції (на жаль, це стосується закритих плафонів).
  • Люмінесцентні лампи не можуть працювати на повну потужність за низької температури, а наприклад, при -35 ºС зовсім не загоряються.
  • КЛЛ істотно дорожчі за лампи розжарювання, хоча це не можна назвати недоліком, бо їхня вартість покривається 10 разів протягом експлуатації..
  • І, нарешті, найсуттєвіший недолік – КЛЛ місять ртуть, правда, набагато менше, ніж їхні лінійні родички. Однак у сміттєвий бачок їх викидати все одно не можна – це небезпечні відходи. Якщо така лампа розбилася, необхідно гарненько провітрити приміщення, а місце падіння за допомогою серветок промити. Слід сказати, що в сучасних амальгамованих лампах кількість ртуті знижена, і, за твердженням виробників, спеціальна демеркуризація приміщення не потрібна.

«То де ж плюси?» – обурено спитаєте ви. Не хвилюйтеся, вони є:

  • КЛЛ істотно економічніші.
  •  Термін служби довший у 8–15 разів.
  • Світловіддача у 4–5 разів перевищує світловіддачу ламп розжарювання.
  • КЛЛ випускаються з розрахунком на стандартні патрони, що дозволяє використовувати їх у світильниках замість ламп розжарювання.
  • КЛЛ дозволяють отримати широкий спектр відтінків – холодне біле світло, тепле біле світло, денне світло тощо.
  • Люмінесцентні лампи слабко нагріваються, виділяючи вп’ятеро менше тепла, ніж лампа розжарювання. Температура її колби не перевищує 50–60° (для порівняння, лампа розжарювання нагрівається до 130°).

І – ось воно майбутнє освітлення! Світлодіодні лампи , на відміну від ламп розжарювання та люмінесцентних ламп, не мають ниток розжарювання, які можуть перегоріти, не містять ртуті та інших шкідливих речовин. Це напівпровідникові прилади, що при проходженні електричного струму генерують оптичне випромінювання. Такі джерела світла нечутливі до будь-яких змін у мережах, у них висока міцність, чисті та різноманітні кольори, інтенсивність, що регулюється, і низька робоча напруга.
Саме світлодіодні лампи можуть по праву вважатися енергозберігаючими! Їхній ресурс роботи складає 100 000 годин використання, а енергоспоживання дуже низьке (не більше 10% від споживання при використанні ламп розжарювання). Сьогодні випускаються світлодіодні лампи під усі типи цоколів.
На жаль, і вартість цих лампочок дуже висока, хоча ці затрати себе виправдовують з часом.

У домі середньої української родини 15% усієї електроенергії приходиться на освітлення, 50% якого можна зекономити. Як?

  • Треба продумати освітлення для кожного куточка помешкання. Найбільш економічним є принцип зонального освітлення. Для нього підходять лампи вдвічі меншої потужності, ніж для звичних підвісних світильників. Підберіть відповідні лампи (КЛЛ чи світлодіодні) від провідних виробників. У результаті в кімнаті площею 10–20 м2 можна зекономити до 200 кВт*год на рік.
  • Не забувайте вимикати світло за собою там, де воно не потрібне.
  • У деяких приміщеннях (загальні коридори, тамбури, комори) варто встановити світильники із датчиками руху – щойно ви вийдете, світло погасне саме.
  • Для покращення природного освітлення в приміщенні оздоблення стін та стелі повинна бути в світлих тонах. Особливо важливо це в приміщеннях, куди потрапляє мало сонячного світла.
  • Купуйте люстри без плафонів та абажурів, які крадуть до 60% світла. Плафони вигадали, щоб пом’якшувати різке освітлення ламп розжарювання.
  • Мийте плафони та абажури. Бруд та пил, що накопичилися на них, можуть знизити ефективність освітлення на 10–30%. Особливо часто забруднюються плафони в кухнях із газовими плитами.
  • Ваші вікна повинні бути чистими. Брудні вікна «крадуть» природне освітлення, а натомість серед білого дня доводиться включати штучне освітлення і витрачати електроенергію. Брудні вікна можуть знижувати природне освітлення на 30%.
  • Для керування освітленістю приміщень використовуйте напівпровідникові регулятори, це додасть комфорту і знизить енергозатрати.
  • Замініть лампи розжарювання на енергозберігаючі. Термін їхньої служби в 6 разів вищий,а енергоспоживання нижче в 5 разів. За час експлуатації лампочка окупає себе 8–10 разів, а проста заміна лампочок може знизити енергоспоживання в квартирі вдвічі.
  • Купуйте енергозберігаючі лампи компаній-виробників зі світовим іменем, які цінують свою репутацію.

Іще поради тут.