Читалка >>

Питна вода

Пити чи не пити?

Залежно від того, для яких потреб використовується, вода поділяється на питну і технічну. Питна вода, щоб не зашкодити здоров’ю, повинна відповідати встановленим і науково обґрунтованим стандартам якості. І тільки її можна пити чи готувати на ній їжу. До технічної води вимоги менш суворі, тому її можна використовувати лише для прання, прибирання, поливу тощо.

У залежності від того, де воду взяли – у річці, ставку, неглибокій криниці чи на глибині 100 метрів – її джерела поділяють на поверхневі та підземні. Сімдесят відсотків українців споживають воду з поверхневих джерел, забруднених погано очищеними промисловими та каналізаційними стоками, залишками цвітіння тощо. До останнього часу підземні води вважалися чистими, бо забруднення начебто не сягає таких глибин, однак дослідження доводять протилежне. Одним словом, сьогодні майже вся вода перед питтям потребує додаткової очистки.

Якщо ми говоримо про централізоване водопостачання, то перш ніж потрапити до нас, вода проходить спеціальні очисні споруди. А потім каналізаційні побутові стоки очищуються від речовин і домішок, які потрапили у воду під час використання, і скидаються у поверхневі водойми.

Але навіть після централізованої очистки під час мандрівки іржавими трубами вода забруднюється знову. Крім того, для знезараження зазвичай використовують хлор, який утворює з органічними сполуками більш шкідливі речовини, що залишаються у воді.

Отож, нерідко навіть вода з начебто питних джерел не відповідає стандарту, і краще самим поцікавитися її якістю – зробити відповідний аналіз у санітарно-епідеміологічній службі. Слід пам’ятати, що забруднена вода може спричинити безліч хвороб – від кишкових інфекцій до хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту і навіть неврологічних розладів.

Якщо вже з’ясувалося, що вода, яку ваша родина вживає для пиття, неякісна, то закривати очі на це небезпечно. Можна вжити різних заходів – змінити джерело (інша криниця чи бювет), почистити це джерело, купувати питну воду, встановити побутовий фільтр з доочистки чи скористатися народними методами.