Читалка >>

Побутова хімія

Людству відомо понад 10 мільйонів різноманітних хімічних з’єднань, близько 100 тис. з яких зареєстровані як торгові марки. Список цей щорічно поповнюється. Ви здивуєтеся: а до чого тут наш екобудинок? Але разом із цим списком зростає кількість баночок, скляночок, аерозолів і пластикових пляшечок із побутовою хімією та косметикою у наших оселях. Це якщо не враховувати будівельні матеріали, меблі та навіть іграшки, які також виготовлені з використанням різноманітних не завжди безпечних хімічних речовин.

Виробники пропонують товари на будь-який смак, а в етикетках цих засобів розбереться не кожен дипломований хімік. Досить часто у перегонах за засобом-який-відмиє-усе чи кремом-який-вирішить-усі-проблеми виробники використовують хімічні з’єднання, небезпечні як для людей, так і для довкілля. Все ускладнюється тим, що наука не стоїть на місці. І новинки, які іще вчора вважалися безпечними, сьогодні заборонені. Так трапилося, наприклад, із фреонами, дустом, парабенами.

Одним словом, чим більше «хімії» ми використовуємо щодня, тим більше потенційно небезпечних речовин зберігаємо вдома і накопичуємо в організмах. На жаль, повітря в приміщенні часто більше забруднене, ніж на вулиці, бо містить коктейль із парфумів, освіжувача повітря, засобів чищення, нових меблів із неякісного ДСП тощо. Дослідження вчених показують, що навіть у крові людини поруч із еритроцитами та лейкоцитами оселилися небезпечні хімічні речовини. До речі, різке зростання кількості алергічних реакцій та хронічних захворювань також пов’язують із «хімізацією» нашого побуту.

Що ж шкідливого можуть приховувати наші пляшечки?
Препарати, що використовуються для знищення комах – комарів, тарганів, мурах, мух, – місять інсектициди (отрута, що вбиває комах). Отрута є отрута, тому для людини вона теж небезпечна.
Антибактеріальні миючі та чистячи засоби (наприклад, засоби для миття унітазів) містять антимікробні пестициди (іще одна отрута) та поверхнево-активні речовини.
Препарати для чистки каналізації містять концентровану кислоту, що виділяє шкідливі пари і може викликати опіки шкіри та слизових оболонок.
Засіб для чищення духовок містить луг (гідроксид натрію чи калію), що також може викликати опіки шкіри та очей.
Препарати для чистки килимів містять хлоровані вуглеводні, що можуть вразити печінку, погано вплинути на апетит, спричинити сонливість і навіть рак.
Відбілювач – це пестицид, що містить гідрохлорид натрію.
Пральні порошки чи гелі для прання найчастіше містять фосфати та ензими. Ці активні речовини можуть викликати подразнення шкіри та стати причиною виникнення алергії. А потрапляючи у відкриті водойми, фосфати працюють як добрива. Однак, тут не чекай від них добра. Вони стимулюють ріст синьо-зелених водоростей, що супроводжується різким зниженням рівня кисню у воді і може викликати мор риби. Усі це бачили: ми звикли казати «вода цвіте». Для людини синьо-зелені водорості також отруйні. Тільки уявіть собі масштаби цієї катастрофи: 1 г фосфатів сприяє зростанню 15–20 кг синьо-зелених водоростей, а очисні споруди з ними впоратися не в змозі.
Засоби для посудомийних машин також містять фосфати та очисні агенти, що викликають подразнення слизових.

А що ж робити? – спитаєте ви. Не користуватися порошком? Ну, звичайно ж ні! Головне – максимально скоротити використання «домашньої хімії» та/чи використовувати екологічно безпечні альтернативи. Для початку спробуйте скоротити кількість усіх засобів для чищення і порошків. Зазвичай для якісного прання достатньо половини від дози, вказаної виробником. А ще намагайтеся купувати безфосфатні порошки – в Україні це нелегко, однак можливо.

Екологічною альтернативою для засобів чищення є старі добрі сода і оцет. І те, й інше – харчові продукти, безпечні для людини й довкілля. Оцет має чудові дезінфікуючі властивості. Ним можна мити іграшки для малечі або додавати у воду для миття підлог чи вікон. А соду можна використовувати для всього: від ванної кімнати до каструлі. І, звичайно ж, не забувайте про жорстку щітку – вона допоможе відмити будь-яку поверхню.
Повірте, вас здивує результат – і це без жодної реклами :)