Алло!

Алло!

Важко повірити, але 15 років тому мобільні телефони були розкішшю. Про зустрічі домовлялися заздалегідь, а додому намагалися приходити вчасно – бо ж передзвонити і попередити про запізнення нізвідки. Сьогодні ж мобіли є навіть у першокласників. Однак, цей пристрій може бути і шкідливим, і ненажерливим.

Спочатку про шкоду: Всесвітня організація охорони здоров’я не радить узагалі користуватися мобільними телефонами вагітним та дітям до 16 років, а усіх інших попереджає про можливу шкоду для здоров’я. Це пов’язано із електромагнітним випромінюванням, завдяки якому встановлюється зв’язок. А ще мобільні телефони можуть впливати на роботу кардіостимуляторів чи іншого медичного обладнання. І, нарешті, акумулятори мобільних телефонів містять шкідливі речовини, тому їх в жодному разі не можна викидати на звичайний смітник – тільки у призначені для небезпечних відходів контейнери, разом із батарейками.

А тепер про ненажерливість. Скільки часу треба для того, щоб акумулятор зарядився? Година-дві. А коли ми зазвичай заряджаємо мобільні? Правильно! Вночі. Тобто, за кілька годин телефон зарядився і залишається ввімкненим у розетку зайвих годин п’ять (а то й десять – хто скільки спить ).

От і порахуй: у стані такого «очікування», або «нульового навантаження», споживається електроенергії від 0,03 – 1,5 Вт на годину (для нових моделей) до 7 Вт на годину (для старих моделей); на місяць може вийти від 0,3 до 3,6 кВт відповідно. А на рік? А помнож на кількість телефонів у твоїй родині? А тепер на
кількість родин твоїх друзів і знайомих?

Навіть якщо пристрій для підзарядки залишається увімкненим у розетку без телефону, він продовжує споживати певну кількість електроенергії. Тому в Ті-Джи Домі не лінуються вимикати пристрої для підзарядки одразу після того, як акумулятор заряджений.

Є ще одни секрет: заряджати телефон… якомога рідше. Для цього потрібно самостійно налаштувати телефон так, щоб він повільніше розряджався:

  • придбай зарядний пристрій на сонячних батареях. У такому випадку взагалі не доведеться ні витрачати електроенергію, отриману з традиційних джерел, ані платити за неї. А в поході чи на пікніку яка незамінна річ! За сонячної погоди час зарядки повністю розрядженого телефону становитиме 1,5 години, а в похмуру погоду – близько 5 годин;
  • налаштуй меншу яскравість підсвічування екрану;
  • вискни функції WLAN та Bluetooth, коли їх не використовуєш;
  • використовуй режим 2G, коли немає потреби передавати великі обсяги даних;
  • зміни інтервал оновлення електронних повідомлень та інших веб-додатків;
  • завжди стеж за тим, щоб на телефоні були встановленні останні оновлення;
  • при виборі та покупці нового зарядного пристрою або телефону звертай увагу на його клас енергоефективності: п’ять зірок означає, що такий пристрій споживає не більше 0,03 Вт на годину в режимі «нульового навантаження». Якщо пристрій не має рейтингу, то цей показник для нього становить понад 0,5 Вт на годину. Розумники підрахували, що якби всі користувачі мобілок у світі використовували чотири- або п’ятизіркові зарядні пристрої, це дозволило б зекономити енергію, яка виробляється двома електростанціями середньої потужності.

Іще про мобілки

Ліс у кімнаті

Ліс у кімнаті

Мабуть, тільки ду-у-уже неуважний не чув на уроках біології чи екології про користь рослин для нашої планети. Не даремно ж ліси Амазонки називають легенями планети! Їм ми завдячуємо свіжим повітрям і киснем у ньому. Мабуть, і про користь зелених рослин у Твоїй оселі теж вчителі часто говорять, так? Так само, як ліси для планети, зелені рослини в кімнаті не лише очищують повітря, а й насичують його киснем. А ще, говорять учені, рослини поглинають шкідливі речовини, що знаходяться в повітрі кімнати.

Як вони туди потрапляють? Зазвичай це продукти згоряння природного газу, коли ми готуємо їжу, чи тютюну, якщо хтось курить; речовини, що їх виділяють будівельні матеріали, меблі чи навіть килими. Помічали, як пахне щойно відремонтована кімната чи нові меблі? Разом із цими запахами до нашого організму потрапляють такі небезпечні хімічні речовини як формальдегід, бензол, діоксид азоту тощо.

Отож, розумники виявили, що деякі тропічні рослини, які також часто можна побачити в наших оселях, дуже ефективно поглинають шкідливі речовини, знижують рівень шуму, підтримують сприятливу вологість повітря, виробляють кисень і сприяють зменшенню стресів. Іншими словами, створюють сприятливий мікроклімат і в прямому, і в переносному сенсі.

Що ж це за рослини? До них належать фікуси, філодендрони, драцени, плющі, відомі з радянських часів невибагливі хлорофітуми, сансевієрії (це ті, що «тещин язик»). Однак, не слід сподіватися, що один квітковий горщик істотно поліпшить ситуацію. Якщо ви всерйоз думаєте очищувати повітря за допомогою рослин, то доведеться завести оранжерею. Так що без звичайної вентиляції не обійтися.

Мегамозок на столі

Мегамозок на столі

Здається, ми вже скоро розучимося писати від руки. З першого класу – одразу за клавіатуру маленького зручного комп’ютера, ноута, нетбука. Чи ні?

А от перші прототипи сучасних комп’ютерів, які виконували складні математичні функції та інженерні розрахунки, були дуже великими машинами. Називалися вони електронно-лічильні машини (ЕЛМ). Їх почали використовувати з 1946 року, але тільки уяви: важили вони 30 тонн, складалися з 18 000 електронних ламп, а споживали електроенергії 150 кВт, чим можна було забезпечити роботу невеличкого заводу. І займали вони окрему кімнату! Звичайно, ці ЕЛМ були призначені не для персонального використання, а для виконання складних розрахунків на підприємствах та інженерних науково-дослідних установах.

Сьогодні енергоспоживання стаціонарного комп’ютера становить від 60 до 500 Вт залежно від його складових та призначення (що складніші функції він виконує – графіка, відеоігри тощо – то більше потужностей потрібно). До цього слід додати ще від 20 до 180 Вт споживання електроенергії монітором (залежно від моделі та розміру). Ноути мають менші апетити, «їдять» від 15 до 45 Вт на годину, а легкі нетбуки та планшети – ще менше. Однак потрібно пам’ятати й про інші «супутні» пристрої – такі як кабельний модем (це додатково в середньому 7 Вт на годину), бездротовий роутер (в середньому 4,5 Вт на годину), а також про те, що навіть у режимі очікування ці прилади споживають енергію: комп’ютери – 1–6 Вт на годину, монітори в режимі screensaver до – 15 Вт на годину та в режимі очікування до 10 Вт на годину, ноутбуки – до 1,5 Вт на годину.

Але от що найцікавіше і найпечальніше: коли комп вимкнений, але залишається під’єднаним до розетки, то продовжує «їсти» від 1,5 до 3 Вт на годину, а монітор – до 0,5 Вт на годину. Тому якщо ти повністю вимикаєш комп’ютер, обов’язково вимикай його також із розетки.

Ще кілька порад, які допоможуть знизити апетити компа:

  • сучасні моделі мають режим низького енергоспоживання, перевір, чи активована на твоєму компі ця опція;
  • встанови автоматичний перехід в режим sreensaver, наприклад, якщо комп не в активному режимі протягом 10–15 хвилин;
  • якщо ти з батьками збираєтеся придбати новий комп, зверніть увагу на ноутбук: сучасні моделі майже не поступаються стаціонарним комп’ютерам, порівняно з ними займають менше місця та споживають менше електроенергії;
  • правильно використовуй «сплячий режим». Май на увазі, що перехід у робочий стан зі «сплячого режиму» потребує менше електроенергії, аніж завантаження комп’ютера після повного вимкнення;
  • вимикай повністю комп’ютер і монітор (і з розетки також), якщо він тобі вже сьогодні не знадобиться.

А тих, хто дочитав до кінця, чекає цікавинка – Гра Екомен, у якій потрібно випередити бабусю і вимкнути усі електроприлади. Не забудь вимкнути комп з розетки, коли награєшся :)

Тобі сподобалося б жити в пустелі?

Тобі сподобалося б жити в пустелі?

Жити в пустелі чи в кімнаті з пересушеним повітрям не подобається нікому. Ідеальний рівень вологості для людини складає 50–68%. На жаль, взимку, коли працює центральне опалення, повітря в кімнатах сильно пересихає. Особливо чутливі до цього діти і люди з хронічними захворюваннями дихальних шляхів.

Можна, звичайно, випробувати давній метод: розбити фонтан посеред вітальні й відчути себе султаном. А можна обійтися методами більш доступними. Наприклад, в Італії продаються спеціальні керамічні посудини для води, які вішаються на радіатори. Можна використати цю ідею і поставити якомога ближче до радіатора ємність з водою. Тільки не вступіть! Однак ідеальним вирішенням проблеми є зволожувач повітря і прилад для вимірювання вологості (адже в сауні жити також незатишно).

І якщо я вже заговорив про цікаві пристрої, що допомагають формувати сприятливий мікроклімат, то розповім про іще один – іонізатор. Це спеціальний кліматичний пристрій, що виробляє від’ємно заряджені іони (аніони). Що це означає для твоєї кімнати? Це важливо, тому що застояне (використане) повітря квартири містить більше позитивних іонів (катіонів). Тож іонізатор так само, як і провітрювання або вентиляційні пристрої, допомагає очистити повітря в кімнаті й підтримувати гарний мікроклімат. Часточки пилу починають заряджатися і притягуватися одна до одної, «склеюються», осідають на підлогу та інші поверхні під впливом власної ваги. А це значить, що їх можна стерти ганчіркою, а не дихати ними. Так що, якщо в твоїй оселі немає іонізатора, варто порадити батькам його придбати. Штука корисна!

Фотовиставка
Це не просто дірка в стіні

Це не просто дірка в стіні

Це – рекуператор, найрозумніший на сьогодні спосіб вентиляції.
Для чого вентилювати чи, як ми звикли казати, провітрювати приміщення? Під час провітрювання, по-перше, до приміщення потрапляє необхідний нам кисень, а по-друге, з нього «тікають» шкідливі речовини: продукти згоряння, запахи нових меблів чи килимків тощо. А це дуже важливі фактори сприятливого для людини мікроклімату.

На жаль, українські будинки до останнього часу були розраховані на систему природної вентиляції, за умови відкритої кватирки. Тому в більшості сучасних квартир вентиляційні канали розташовані лише в кухні (де багато запахів) і у ванній (де надто волого). Припускалося, що в кімнатах усе вирішується за допомогою відкритої кватирки, ну і, звичайно, щілин у дерев’яних рамах і дверях.

Однак часи змінилися. Зараз майже повсюдно стоять алюмінієві чи пластикові позбавлені кватирок вікна, котрі герметично «закорковують» кімнату і позбавляють рибок, себто людей, свіжого повітря. Що ж робити? У теплу погоду зрозуміло – можна тримати вікна напіввідкритими, якщо тільки вони не виходять на галасливу вулицю. А як бути взимку? Якщо вікна постійно тримати відкритими, то все тепло «витече» на вулицю.

Існують компактні приточні установки, здатні подавати в дім свіже, а за необхідності – очищене і нагріте повітря. Головний елемент такої установки – розташований всередині вентилятор, завдяки якому повітря з вулиці потрапляє в приміщення. Нагріває повітря або вбудований електронагрівач, або спеціальний блок, що забирає тепло від штатної системи опалення. Але ж це додаткові затрати тепла та енергії, – скажете ви! Нам це не підходить! А що ж тоді підійде? Правильно! Рекуператор тепла або теплообмінник!

При рекуперації холодне зовнішнє повітря нагрівається теплим внутрішнім, що виходить назовні, у спеціальному теплообміннику. Ефективність подібних пристроїв дозволяє знизити тепловтрати у 5–10 разів. Приточно-витяжні установки вентиляції на базі рекуперації дозволяють не лише забезпечити вентиляцію, але й істотно знизити енергозатрати на опалення чи охолодження.

Ця пляшка може стати бомбою

Ця пляшка може стати бомбою

Не думаю, що першим відкриваю тобі таємницю, що людство потопає в смітті. Наприклад, в Україні щорічно «народжується» 50 мільйонів кубічних метрів відходів вагою 12 мільйонів тон. Тобто, кожен із нас за рік викидає 1,1 кубічний метр або 270 кілограмів сміття. 93% українського сміття прямує на сміттєзвалища, які вже сьогодні займають 8 тисяч гектарів країни й нещадно забруднюють ґрунти, воду й повітря. Натомість, наприклад, у Данії лише 6% побутових відходів потрапляють на звалище, а все інше використовується із користю.

А чи відомо тобі, що правильне поводження зі сміттям починається ніде інде, як у наших власних смітничках, адже правильно відсортовані відходи можуть бути використані. Почнімо з пластику. Потрапивши на смітник, він розкладатиметься від 100 до 1000 років, а при його спалюванні в повітря потрапляє безліч токсичних речовин. Водночас більшість видів пластику піддаються переробці – це означає, що не потрібно витрачати ресурси повторно, можна зекономити енергію, а довкілля не забруднити. Так, при переробці 1 тонни пластику ми економимо 750 кг нафти і 70% енергії. А лише п’яти перероблених пластикових пляшок достатньо для того, щоб зробити одну футболку великого розміру.

Отож, купуючи пластикові іграшки, пляшки чи інші предмети, зверни увагу на маркування на них. Запам’ятай, що краще купувати предмети чи упаковку, позначену трикутничком з трьох стрілочок, бо їх можна переробити. А тому краще збирати їх після використання десь у коморі, а потім здавати на пункти прийому вторсировини. Ще й кишенькових грошей можна заробити! Тільки не забудь натиснути на них, щоб не носити і не зберігати повітря.

Яблучні недогризки не кидати!

Яблучні недогризки не кидати!

Чи відомо Тобі, що переробка 1 тонни макулатури зберігає 17 дорослих дерев, а от папірець, кинутий на землю, буде лежати і забруднювати її немало років?

Для того, щоб і папір, і пластик отримали своє перевтілення у нових книгах, журналах, пляшках чи футболках, відходи потрібно сортувати. Бо ж якщо звалювати їх докупи, все перемішається і забрудниться. А це може ускладнити або унеможливити використання пластику та паперу вдруге чи втретє.

Якщо правильно розмістити смітники в квартирі, то ти не лише сприятимеш переробці сміття, а й просто полегшиш собі життя. Звісно ж, більше органічних відходів утворюється на кухні, тож постав смітник для органічних відходів там. А от смітник для паперів – біля свого робочого столу, і тобі не доведеться щоразу бігати на кухню, щоб викинути видерту зі щоденника сторінку з «двійкою». Для пластикових, скляних і металевих відходів можна розмістити коробку в коморі або на балконі, щоб не натикатися на них щоразу, коли переходиш із кімнати в кімнату.

Дозволь дати ще кілька порад щодо паперу:

  • В офісах вже давно «модно» використовувати папір якнайекономніше – з обох боків. Чому б не взяти це за правило вдома?
  • Для довкілля значно корисніше, якщо ти й твоя родина відмовиться від друкованих газет і журналів, майже всі улюблені видання сьогодні мають електронні версії.
  • Не забувай про бібліотеки. Рідко вдається перечитати якусь книжку знову, а зберігати її на полиці – це просто займати простір і збирати пилюку. Можна також обмінювати книжки на нові, купувати використані або ділитися із друзями. Звісно ж, у цьому сенсі просто чудова річ – електронна книга. Проте, якщо поки що ти та твої батьки не можете собі її дозволити, можна взяти участь і виграти покет-бук в Ті-Джи Турнірі.