Читалка >>

Економте електроенергію

ОСВІТЛЕННЯ

Пам’ятайте про природне освітлення

Використання сонячного світла – це один із найсуттєвіших резервів економії електроенергії. Використовуйте більше природного світла, коли це можливо. На вулиці почало темнішати – подумайте, можливо, настав час для вечірньої прогулянки або вже час подумати про сон? Стало важко читати? Спробуйте сісти ближче до вікна.

Тримайте вікна чистими

Запилене скло може поглинати до 30% світла.

Протріть електричні лампи від пилу

Витерта лампа світить на 10–15% яскравіше, ніж запилена.

Замініть лампочки

Замість традиційних лампочок розжарювання використовуйте енергоефективні. Такі лампочки
технологічно досконаліші й служитимуть вам удесятеро довше, а рахунок за електроенергію
зменшиться приблизно на 20–25% при використанні люмінесцентних, та до 90% у випадку
світлодіодних лампочок.

Регулюйте освітлення

Подумайте про те, аби встановити датчики присутності, які реагують на рух та включають світло за
необхідності.

ЕЛЕТКРОПРИЛАДИ

Виробництво електроприладів (комп’ютери, телевізори, холодильники та пральні машини) вимагає великої кількості енергії та сировини і в результаті призводить до змін клімату. Якщо ви будете зважено підходити до купівлі та використання електроприладів, то зможете заощадити гроші, зменшити енерговитрати та свій вуглецевий слід – і все це без особливих змін власного стилю життя.

Поставте собі ці запитання, перш ніж купувати новий прилад:

• Чи потрібно мені це?
• Чи є цей прилад енергоефективним?
• Який розмір мені потрібен?
• Чи працює прилад від батареї?
• Що я зроблю зі своїм старим приладом?

Чи потрібно мені це?

У Великій Британії десь 6 мільйонів електроприладів щорічно опиняється на сміттєзвалищах. Половина з цих приладів все ще працює або їх можна легко відремонтувати. Подумайте про те, аби продовжити користуватися мобільним ще рік чи два (більшість телефонів працюють щонайменше п’ять років) або просто збільшіть пам’ять комп’ютера замість того, аби купувати новий.

Чи є цей прилад енергоефективним?

Тому обирайте нові прилади зважено. Використання меншої кількості енергії означає менші експлуатаційні витрати, що, в свою чергу, означає менші рахунки за споживання енергії. Якщо ви хочете заощадити та зменшити свій вуглецевий слід, звертайте увагу на таке маркування при виборі нового електроприладу.

Який розмір мені потрібен?

Коли ми говоримо про викиди СО2, то зазвичай чим менший розмір електроприладу, тим краще. Навіть якщо два прилади мають однакове маркування енергоспоживання, менший прилад використовуватиме менше енергії, а тому витрати на його використання будуть теж меншими. Отже, спробуйте зупинити свій вибір на найменшому розмірі.

Якщо ви плануєте купити посудомийну машину, обирайте машину необхідного вам розміру. Якщо ви плануєте купити новий комп’ютер, зважте, що новий ноутбук зазвичай використовує десь на 85% менше енергії, ніж новий настільний комп’ютер. До того ж він займає набагато менше місця.

Пам’ятайте, що кількість електроенергії, спожитої телевізором, залежить від розміру його екрану. Якщо ви плануєте купити новий телевізор, ретельно подумайте про те, який розмір екрану вам насправді потрібен. Пам’ятайте, що телевізори споживають в залежності від розміру екрану від 100 до 400 Вт*год.

Чи працює він від батареї?

Кожного року 600 млн. батарей опиняються на смітнику. Якщо можливо, користуйтеся акумуляторними батареями. Подумайте про купівлю таких приладів як радіоприймач або ліхтарик, що можуть заряджатися від енергії сонця або вітру – таким чином ви зможете повністю обійтися без батарей.

Де я можу повторно використати або утилізувати старі прилади?

Чудова новина, що стосується старих електроприладів, – швидше за все, вони можуть бути потрібними комусь іншому. Спробуйте пошукати серед знайомих та друзів або в Інтернеті тих, кому потрібні побутові прилади, які вже були в ужитку.

Користуйтесь правильно

Переконайтеся в тому, що ви повністю завантажили пральну чи посудомийну машину: програма половинного завантаження зазвичай використовує більш ніж половину енергії, необхідної для миття посуду за програмою повного завантаження.

Переконайтесь у тому, що яскравість екрану вашого телевізора підходить для вашої кімнати. Чим яскравіше налагоджено екран, тим більше енергії він споживає. Заводські налаштування телевізора зазвичай надто яскраві для дому.

Користування телевізором, DVD-програвачем або стереосистемою коштуватиме щонайменше 140 гривень на рік. Але рахунок може збільшитися, якщо залишати їх включеними увесь час. Виключайте всі електричні прилади, які не використовуються, оскільки навіть у режимі очікування вони споживають енергію. Не залишайте заряджатися мобільні телефони та ноутбуки всю ніч, а дистанційне курування від телевізора «загубіть», аби зменшити спокусу залишити його в режимі очікування.

Добре витирайте мокре волосся рушником, аби скоротити час, який витрачаєте на його сушіння феном.

Виключайте всі електричні прилади, які не використовуються, оскільки навіть у режимі очікування вони споживають енергію. Це допоможе вам зберегти від 80 гривень на рік.