Читалка >>

Живіть за законами Teenergy

Замість подорожі автомобілем оберіть прогулянку

Раз на тиждень замість того, аби здійснити коротку подорож машиною, прогуляйтеся. Також дотримуйтесь таких порад: слідкуйте за тим, аби шини вашого автомобіля були правильно наповнені повітрям та переключайте передачі трохи раніше, щоб заощадити пальне.

Надайте перевагу економному автомобілю

При купівлі машини оберіть ту модель, яка споживає найменшу кількість палива. Завдяки цьому ваші витрати можуть бути зменшеними на чверть.

Спробуйте не втрачати марно продукти харчування

Заздалегідь плануйте меню, пишіть список покупок та розсудливо використовуйте залишки їжі.

Будьте «зеленим» господарем

Є немало легких шляхів витрачати менше енергії, коли ви розважаєте гостей в себе вдома.

  • Подавайте страви зразу на тарілках, тоді не доведеться мити посуд для сервірування.
  • Не забувайте про те, що температура у кімнаті підвищується, коли ви приймаєте гостей, отже не перестарайтеся з обігрівом.
  • Не готуйте забагато їжі: харчові відходи значною мірою сприяють викидам вуглекислого газу.
  • Підігрівайте тарілки в духовці, поки вона охолоджується після приготування їжі.

Купуйте меблі, які вже використовувалися

Виготовлення нових меблів вимагає використання великої кількості енергії та води. Тому спершу подумайте про те, чи справді вам потрібні зовсім нові речі. Ви можете зберегти цінні ресурси та додати родзинки вашій оселі, якщо купите вінтажні речі – це зараз в моді.

Оберіть речі, які прослужать вам довго

Оскільки для виготовлення нових речей потрібна енергія, у вас є вибір: надавайте перевагу речам, які вам служитимуть довше, ніж тим, які необхідно буде часто міняти. Урешті-решт такий підхід допоможе заощадити гроші.

Беріть електроінструмент напрокат

Виробництво інструментів вимагає енергії та ресурсів. Водночас розумники підрахували, що в середньому впродовж усього життя людина користується дрилем лише 15 хвилин. Отже, подумайте про те, що краще позичити або взяти напрокат електроінструменти, або купіть інструменти в складчину з друзями.

Коли ви закінчили ремонт

Замість того, аби викидати старі меблі, спробуйте подарувати їх якійсь благодійний установі для подальшого використання.

Не викидайте бездумно

Замість того, аби просто викидати непотрібну річ у смітник, спробуйте її продати, використати за іншим призначенням або віддати для повторного використання.

Повторне використання зберігає енергію, яка зазвичай необхідна для виробництва нових речей. Наприклад, для виробництва однієї футболки потрібно витратити 800 літрів води. Для покоління наших дідусів та бабусь повторне використання або використання за іншим призначенням було нормою. Сьогодні, коли існує загроза зміни клімату, заради наших власних онуків нам потрібно відродити таке ставлення.

Застосуйте творчий підхід до одягу

Чи вмієте ви залатати дірку? Якщо нитка та голка – вам не друзі, пам’ятайте про те, що більшість тканин може бути утилізована, а одяг та взуття, придатні для носіння, із задоволенням приймуть благодійні організації. А як щодо того, аби організувати день обміну одягом серед членів вашої родини або друзів? Це не лише добре для навколишнього середовища, але й весело!

Знайдіть нову домівку для старого комп’ютера

Старі ноутбуки та настільні комп’ютери можна ще довго використовувати. Чому б вам не надіслати їх до якоїсь школи у віддаленому селі або до інтернату?

Що робити зі старими холодильниками, телефонами та залишками фарби?

Багато побутових речей, включаючи мобільні телефони, картриджі для принтерів, залишки фарби тощо можуть бути використані ще раз. Якщо вам непотрібна якась річ, це не означає, що вона не потрібна нікому. Можливо, хтось не може купити собі нову річ, а тому буде радий отримати ту, що вже була в ужитку. До того ж не забувайте, що побутові прилади, такі як холодильники або пральні машини, можна відремонтувати та використовувати далі, тому пошукайте серед знайомих або в Інтернеті тих, кому потрібні побутові прилади, які вже були в ужитку.

Купуйте речі, виготовлені з вторинних матеріалів

Предмети, виготовлені з вторинних матеріалів, заощаджують сировину та енергію. Чи знаєте ви, що навіть пластикові чашки перетворюються в олівці, а «Жовті сторінки» у багатошарові паперові пакети?

Готуйте компост вдома

Якщо у вас власний будинок, ви можете розпочати готувати компост – найбільш економічне та доступне органічне добриво для саду чи городу. Більше 30% звичайної смітнички може бути перетворене на компост.

Будь-яка сумка згодиться

Багаторазове використання будь-якої сумки є більш екологічним, аніж використання одноразових пакетів. До того ж ви економите гроші, не купуючи кожного разу поліетиленові пакети у продовольчих та інших магазинах. Так, у середньому, кожен може зекономити до 100 гривень і більше на рік.

Відповідальний за сумку!

Ніщо так не набридає відчайдушним дітям, як похід до супермаркету. Тоді чому б не попросити їх відповідати за господарські сумки? Їм сподобається нова роль, у якій вони стежитимуть за тим, аби їхні батьки не забували брати господарську сумку із собою до магазину.

Список покупок – не забудьте господарську сумку

Хитрий план: напишіть «Господарська сумка!» у першому рядку списку запланованих покупок. Це допомагає!

Торбинка завжди на очах

Тримайте кілька господарських сумок у машині, покладіть одну в робочий стіл і почепіть на ручку вхідних дверей. Вони готові і чекають лише на те, коли ви підете по магазинам. Багато виробників господарських торбинок пропонують такі моделі, які можна охайно скласти у кілька разів та покласти до кишені, жіночої сумки або навіть повісити на кільце для ключів.

А чи потрібна мені торбинка взагалі?

Найчастіше поліетиленові пакети використають лише протягом 20 хвилин, але тисячі років пройдуть, перш ніж вони розкладуться. Можливо, ви можете покласти свій бутерброд чи пакет з чіпсами до коробки для сніданків або сумки-термоса?

Зменшуємо вуглецевий слід від нашого одягу

Чи знаєте ви, що на виготовлення футболки, витрачається десь 800 літрів води? А кожна шкарпетка здійснила майже навколосвітню подорож, аби загубитися під ліжком, а отже, сприяла збільшенню викидів СО2.

Аби пошити тонну одягу потрібно більше енергії, аніж для виготовлення тонни сталі! Утім, кожного року у Великій Британії купують 2 млн. тонн одягу, половина якого викидається на смітники. Там він розкладається та починає випускати в атмосферу метан, парниковий газ, який у 21 раз сильніший за СО2. Аби зменшити вуглецевий слід від нашої відданості моді, спробуйте відповісти на кілька запитань:

Як довго буде служитиме мені ця річ?

Більшість речей, які купують споживачі, належать до так званої «швидкої моди», тобто вони є дешевими та одноразового використання. Але одночасно це означає, що все більше енергії використовується для створення нових речей, які викидають після кількох вдягань. Якщо ж купувати практичні та якісні речі, які служитимуть довго та в яких ви завжди будете модними, ви зможете зробити свій внесок у боротьбу зі зміною клімату.

Чи слід мені купувати нову річ?

Купівля одягу, який вже носили, замість нового є чудовим засобом зменшення вуглецевого сліду. Тим більше, це стосується дітей – вони так швидко ростуть, що зовсім не встигають зношувати речі.

А ось іще кілька зелених правил для тих, хто бажає зупинити зміни клімату:

  • Періть одяг у воді за температури 30 градусів у енергоефективній пральній машині при повному завантаженні.
  • Сушіть одяг на свіжому повітрі, а не в сушці – жодних виділень СО2 та економія коштів.
  • Замість того, щоб викинути речі, подумайте про те, аби віднести їх до благодійної організації або віддати тим, кому вони потрібні.