Читалка >>

Вода: чи вистачить усім

І куди ж ми без води? Ані попити. Ані поїсти. Ані посуд помити за собою… (це вже для свідомих)
Щасливчики мають воду прямо в помешканні – чи то з центрального водогону, чи з індивідуальної свердловини на подвір’ї. Однак не слід забувати, що в Україні й досі залишається чимало осель, жителі яких досі, як і сто, двісті, триста років тому користуються водою з колодязів, а в туалет бігають на двір.

Відомо, що загальна кількість води в природі майже не змінюється. Головна проблема полягає в тому, що постійно скорочуються запаси чистої питної води, при тому що кожного року її споживається все більше й більше, не лише на побутові потреби, але й на виробничі та сільськогосподарські. Основні джерела прісної (питної) води – ріки та прісні озера – розповсюджені на континентах нерівномірно. В Європі та Азії, де кількість населення складає 70% від загальної кількості населення на планеті, зосереджено лише 39% світових запасів річних вод. В Європі, де проживає майже 20% населення планети, запаси прісної води складають лише 7% світових запасів. Обмеженість в ресурсах питної води відчуває третина населення планети. Так, наприклад, водозабезпечення Гонконгу, населення якого складає 4 млн. людей, здійснюється по спеціальному трубопроводу з Китаю, а також додатково вода доставляється спеціальними танкерами. Алжир також частково забезпечується за рахунок привозної води. Далеко не треба ходити – Східний Крим п’є воду, що транспортується з Каховського водосховища Північно-Кримським каналом. А 850 тис. сільських жителів в Україні п’ють привізну воду.

Ситуація погіршується тим, що майже всі джерела прісної води забрудненні. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 3 млрд. населення планети використовує неякісну питну воду. Це призводить до того, що близько 25% населення щорічно ризикують захворіти, приблизно кожний десятий мешканець планети хворіє, близько 4 млн. дітей та 18 млн. дорослих помирають. Близько 80% усіх захворювань у світі пов’язані з тим, що не вистачає чистої питної води.

Отож, мета Ті-Джи спільноти – скоротити бездумне і непотрібне споживання води. Цим ми, по-перше, скоротимо її забруднення, а по-друге, зекономимо енергію, яка витрачається на підготовку, транспортування і очищення води після її використання.

Економте

Підраховано, що третина води в побуті витрачається марно. Щоб запобігти втратам, перевірте та відремонтуйте труби та сантехніку. Пам’ятайте, кран, з якого крапає, «спускає в трубу» 60 літрів води на добу або близько 1800 літрів на місяць (або 1,8 м3). Помножте на вартість одного кубометра води – вийде щонайменше 30 грн., і це тільки за на місяць. Не вірите – установіть лічильники води, щоб простежити за витратами.

Полюбіть душ

Щодня приймайте душ замість ванної. Так лише за тиждень ви зекономите 1400 л води1 – підрахуйте самі, скільки це коштує. Та й психологи радять митися під проточною водою.

Додатково зекономити до 30% води під час прийому душу допоможе економічна насадка, яка витрачає усього 2–3 літри води на хвилину. Заповніть їх!

Переконайтеся у тому, що ваша посудомийна та пральна машини заповнені, перш ніж їх включати. І не забувайте використовувати водо- та енергозберігаючий режим. Коли прийде час замінити машину, оберіть таку, що має клас використання енергії «А» або «А+».

Зверніть увагу на те, що пральні машини з фронтальним завантаженням споживають втричі менше води, аніж пральні машини з вертикальним. Іще одним фактором, який впливає на споживання енергії під час прання, є температура води. Якщо зменшити температуру, наприклад, з 900С до 600С, то можна зекономити близько 25% електроенергії.

Придбайте економічну сантехніку

Унітаз з двома режимами зливу (повним та економічним) допоможе вам зекономити десь 8 – 15 літрів води на добу для родини з трьох осіб. А у бачок звичайного унітаза можна покласти пляшку з водою або цеглину – чим менше в нього поміщається води, тим менше буде використовуватися кожного разу при зливі.

Якщо зливний бачок протікає, то втрати води впродовж року можуть досягати 16 тис. літрів. Це не завжди помітно. Щоб перевірити, чи протікає зливний бачок, капніть трохи харчової фарби та почекайте, чи підфарбована вода з’явиться в унітазі.

Заткніть пробочку!

Не мийте посуд під проточною водою, а натомість набирайте її в раковину. Для миття овочів та фруктів також наберіть воду в раковину або велику миску. Щоб наповнити раковину чи миску достатньо трьох літрів води, а під час миття під проточною водою витрачається близько 15 літрів щохвилини.

Використання посудомийної машини дозволяє зекономити до 60% води у порівнянні з витратами води під час миття під проточною водою. Однак, навіть найекономніша посудомийна машина витратить води за об’ємом не менше ніж дві повні кухонні раковини. Тому, щоб досягти максимальної ефективності, посудомийну машину, як і пральну, необхідно завантажувати максимально повно.

Чайку?

Кип’ятіть рівно стільки води, скільки потрібно на цей момент. Вийде і швидше, і економніше.

Ощадливе чищення

Вимикайте воду, поки чистите зуби, голитесь або вмиваєтесь, та користуйтеся холодною водою, коли вам не потрібна гаряча. Так ви зекономите до 9 літрів води на день.

Використайте повторно

Спробуйте використати воду, яка не була використана у первісних цілях. Наприклад, полийте домашні рослини водою, що залишилася у стаканах або в мисці вашого домашнього улюбленця.

Збирайте!

Якщо ви мешкаєте в приватному будинку, то щороку на покрівлі вашого дому збираються тони літрів води, які потім йдуть прямісінько у стічні жолоби. Купіть діжку для дощової води – так ви зможете використовувати дощову воду для поливу саду, городу, газону, домашніх рослин та миття машини. До речі, дощова вода більше подобається рослинам, ніж вода з-під крану, оскільки вона м’якша.

Заведіть власну очисну станцію!

Сьогодні серед власників приватних будинків досить популярними стають локальні очисні споруди, що приходять на зміну досить неестетичним і небезпечним вигрібним ямам. Ці пристосування дозволяють очищувати стічну воду та відводити її вже очищеною в ґрунт прямо на власній ділянці. Для очищення використовуються переважно механічні та біологічні способи. Важливо, щоб такі очисні споруди були розташовані на безпечній (мінімум 20 метрів) відстані від водозабору – місця, де береться вода для водопостачання.

Бодай прочитайте про сухі туалети

Власникам приватних будинків у скандинавських країнах полюбилися так звані сухі туалети, які не потребують води. Тільки уявіть – вода потрібна лише для змивання, а очистити її потім ой як складно! Найбільш поширені моделі сухих туалетів: туалет з компостуванням, сухий туалет з роздільним збором та сухий хімічний туалет.

У туалетах з компостуванням фекалії повністю перетворюються на компост, який можна використовувати на присадибній ділянці. Сеча в такому туалеті збирається в окремий контейнер. У сухих туалетах з роздільним збором сеча відокремлюється від фекалій вже в унітазі. Такий туалет може замінити звичайний туалет зі зливом і знаходитися у самому помешканні. У хімічних туалетах для розчинення паперу та екскрементів використовуються спеціальні хімічні реагенти, які запобігають появі запаху та сприяють посиленню бактеріальної активності, тому ці відходи можна компостувати, а догляд за туалетом полегшується.

І навіть не згадуйте про жахливі вуличні біотуалети – майже нічого спільного. Сучасні сухі туалети мають гарну вентиляцію, а на вигляд не відрізняються від звичайного санвузла. При цьому можна отримати ряд додаткових переваг, наприклад, чисте органічне добриво – компост, а також суттєво зекономити на послугах асенізаторів.


1. І це у випадку, якщо душ приймається не більше 5 хвилин.